- Nazwa
Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Węgorapa
- Adres
11-600 Węgorzewo, ul. Bema 7
- Data wpisu do KRS, numer KRS
Sąd rejonowy w Olsztynie, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego wpisał do Rejestru Stowarzyszeń w dniu 30 grudnia 2015 r.
KRS 0000581963
- Dane dotyczące członków
Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Węgorapa jest organizacją pozarządową powstałą w 2015 roku w oparciu i inicjatywy osób współpracujących i działających przy Klubie Wojskowym 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. Stowarzyszenie liczy 35 członków.
- Zgodnie z paragrafem 6 statutu celem Stowarzyszenia jest:
- wpieranie i rozwój działalności kulturalnej w środowisku wojskowym.
- wspieranie i rozwój aktywności społecznej w środowisku wojskowym, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji historycznej, ekologicznej.
- dbałość o pozytywny wizerunek 11 Mazurskiego Pułku Artylerii i jego poprzedników w środowisku żołnierzy i społeczeństwa Ziemi Węgorzewskiej.
- pielęgnowanie i popularyzowanie tradycji 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
- integracja środowisk kombatanckich, stowarzyszeń paramilitarnych, organizacji młodzieżowych wokół 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
- upowszechnianie wiedzy obronnej wśród młodego pokolenia.
- promowanie prozdrowotnych, społecznych, edukacyjnych i wychowawczych wartości sportu i turystyki.
- promowanie aktywnych form uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta, regionu, kraju.
- promocja obronności i regionu.
- Powyższe cele Stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez:
- organizowanie szkoleń, wystaw, pokazów, odczytów, dyskusji i sesji popularno – naukowych, konferencji naukowych.
- prowadzenie działalności wydawniczej.
- prowadzenie i organizowanie imprez o charakterze sportowo— rekreacyjnym i kulturalnym.
- kultywowanie tradycji 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
- udzielanie pomocy byłym żołnierzom, żołnierzom pozostającym w służbie czynnej oraz pracownikom wojska w różnych formach.
- współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi.
- współpracę z placówkami oświatowymi i ośrodkami akademickimi.
- występowanie z wnioskami i postulatami pod adresem dowództwa 11 Mazurskiego Pułku Artylerii oraz władz wojskowych i administracyjnych.
- organizację zawodów sportowych.
- Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
- opłaty wpisowe i składki członkowskie,
- dochody z nieruchomości i ruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu Stowarzyszenia, w tym odsetki od środków Stowarzyszenia na rachunku bankowym.
- dotacje,
- darowizny, zapisy i spadki,
- wpływy z działalności statutowej – prowadzenia nieodpłatnej działalności pożytku publicznego:
- organizowanie szkoleń, wystaw, pokazów, odczytów, dyskusji i sesji popularno – naukowych.
- prowadzenie działalności wydawniczej.
- prowadzenie i organizowanie imprez o charakterze sportowo – rekreacyjnym i kulturalnym.
- organizacja zawodów sportowych
- wpływy z działalności statutowej – prowadzenia odpłatnej działalności pożytku publicznego:
- organizacja zawodów sportowych.
- organizacja letniego i zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży.
- prowadzenie i organizowanie imprez o charakterze sportowo – rekreacyjnym i kulturalnym.
- świadczenie usług związanych z prowadzeniem działalności w sferze pożytku publicznego.
- świadczenie usług związanych z zabezpieczeniem działalności w sferze pożytku publicznego.
- Organizowanie szkoleń, narad i spotkań okolicznościowych.
W 2017 roku WSSK WĘGORAPA zorganizowało i przeprowadziło następujące zadania:
- Niedziela 19 lutego 2017 r, w Klubie 11 MPA niewątpliwie należała do szachistów. Turniejem o Puchar Dowódcy 11 Mazurskiego Pułku Artylerii, pana płk, Jacka Wery, rozpoczęli sezon zmagania węgorzewscy szachiści. W Turnieju zorganizowanym przez WSSK Węgorapa, Klub 11 MPA i sekcję szachową CWKS Vęgorii wzięła udział rekordowa liczba zawodników z Węgorzewa, Kętrzyna i Giżycka – 31 osób. Turniejów szachowych w 2017 roku odbyło się 10.
- Korzystając z faktu, że od połowy minionego roku do niektórych rejonów Białorusi można podróżować bez wiz, WSSK Węgorapa , Klub 11 MPA razem z partnerami (augustowskie Biuro Podróży Ela Travel i Uniwersytet III Wieku z Węgorzewa) zorganizował dwudniowy wyjazd do Grodna. Dla 47 osobowej grupy (w tym reprezentacji 14 dappanc z Suwałk) było to pierwsze spotkanie z naszym sąsiadem, z którym wiele nas w historii łączyło, gdzie na każdym kroku widoczne są ślady polskości a który dziś jest jednak naszą pozaunijną zagranicą z wszelkimi tego konsekwencjami. W grupie obecni byli też Ci, których korzenie są właśnie umiejscowione na Grodzieńszczyźnie.
- Kolejną majową imprezą, która już na stale zadomowiła się w kalendarzu imprez WSSK Węgorapa i Klubu 11 MPA jest 3 – majowy rajd rowerowy. Punktualnie o godz. 13.00 na Placu Wolności rozpoczął się II Rodzinny Rajd Rowerowy dla uczczenia Konstytucji 3 maja im. dh. J. Biłata. Organizatorem Rajdu był Klub 11 Mazurskiego Pułku Artylerii, przy dofinansowaniu przez Starostwo Powiatowe. Po uroczystym otwarciu rajdu przez Krzysztofa Piwowarczyka – Burmistrza Węgorzewa, pana Krzysztofa Kołaszewskiego – wicestarostę Powiatu Węgorzewskiego oraz panią Irenę Biłat uczestnicy po wykonaniu rundy honorowej wokół Placu Wolności udali się w kierunku cmentarza, gdzie na grobie Patrona Rajdu złożono kwiaty. Tej ceremonii towarzyszyła też delegacja Hufca ZHP – harcerze zaśpiewali z tej okazji dwie piosenki, które podkreśliły pamięć o J. Biłacie wśród harcerzy.
- W dniu 21 maja dla pracowników wojska oraz kadry został zorganizowany wyjazd na mecz do Białegostoku połączony ze zwiedzaniem miasta i okolic. Udział w wyjeździe wzięło 51 osób. Wyjazdów na mecze Ekstraklasy w 2017 r było w ciągu roku łącznie 5.
- Tradycje spływów kajakowych organizowanych przez Klub 11 MPA (wcześniej Klub Garnizonowy) mają już kilkunastoletnia tradycję. Pierwszy spływ kajakowy odbył się w 2002 roku pod nazwą Pętla Węgorapy. I tak co roku kilkadziesiąt osób zwykle w połowie maja rusza na węgorzewskie rzeki – na przemian – Węgorapa i Sapina. I właśnie 10 czerwca po raz kolejny – XIV zwolennicy aktywnego spędzania czasu udali się na trasę rzeką Sapina. Ponadto współorganizowaliśmy 5 spływów kajakowych dla żołnierzy z poszczególnych pododdziałów.
- W dniach 7-9 lipca 2017 r. Węgorzewo gościło uczestników kolejnej edycji festiwalu rockowego Naturalnie Mazury Music & More. Festiwal został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Obrony Narodowej a patronat nad Festiwalem objął Wiceminister Obrony Narodowej, pan Michał Dworczyk. W ramach Festiwalu odbyły się dwa konkursy zespołów amatorskich – cywilny i wojskowy. Oprócz zespołów konkursowych przez dwa dni na placu koncertowym jednostki wojskowej wystąpiła też czołówka polskiego rocka, m.in. Kult, Organek, Farben Lehre, Maleo Reagge Rockers, T.Love i Kasia Kowalska. Wielkim zainteresowaniem fanów ciszył się też koncert w ramach projektu Panny Wyklęte. Równolegle do występów w wielu miejscach prezentował się sektor pozarządowy: Fundacja Dla Transplantacji, Fundacja DKMS i Dolnośląskie Stowarzyszenie Profilaktyczne Return. Ostatni dzień festiwalu, tym razem zorganizowany w centrum miasta, na Placu Wolności, został zdominowany przez akcenty militarne. Na scenie zaprezentował się KANGALEP z Armii Węgierskiej. Saperzy z jednostki inżynieryjnej z Szentes podbili serca węgorzewskiej publiczności m.in. poprzez częste nawiązywanie do wątków z historii Polski i Węgier. Swoje stanowiska promocyjne na placu miał 11 Mazurski Pułk Artylerii i WKU Giżycko. Ponadto, w dniu 8 07 2017 r. organizatorzy zaprosili mieszkańców i gości festiwalowych na spotkanie pod tytułem – Żołnierze Wyklęci czy Żołnierze Niezłomni” – debata o losie polskich bohaterów z udziałem Dariusza Malejonka – muzyka, współtwórcy projektu „Panny Wyklęte”, Marcina Kwaśnego – aktora, odtwórcy głównej roli w filmie „Wyklęty”, Janusza Niemca – „najmłodszego więźnia Polski Ludowej”. Debatę prowadził : dr Ireneusz Maj –historyk, prodziekan Wydziału Politologii Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi. WSSK Węgorapa przy festiwalu pełniło rolę pomocniczą i współorganizacyjną.
- dniu 1.09.2017r. w ramach obchodów Święta Pułku na placu przy Klubie 11 MPA wystąpił Kabaret Dworski. Jest to polski kabaret, który powstały w Lidzbarku Warmińskim w 2011 roku. Siedzibą kabaretu jest Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Kabaret zaprezentował zabawne scenki z życia wzięte pt.: „Perypetie chucią pisane i inne defloracje”. Tego dnia zorganizowano także spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim znanym aktorem filmowym i teatralnym, który w swojej karierze zagrał około stu ról. Debiutował w Krzyżakach w 1960 r. Duże uznanie zdobył grając rolę Rocha w Potopie Jerzego Hoffmana w 1974r. W Ogniem i Mieczem zagrał Zagłobę . Ma na swoim koncie udział w wielu audycjach radiowych. Od blisko 20 lat jest związany z Teatrem Współczesnym. W Węgorzewie zabawną rozmowę z wybitnym aktorem przeprowadził Juliusz Ćwieluch autor książki o Krzysztofie Kowalewskim, dziennikarz prasowy, który współpracował z tygodnikiem „Polityka” i magazynem „Przekrój”.
- W dniach 9-10 września 2017 r. WSSK WĘGORPA i 11 Mazurski Pułk Artylerii byli organizatorem II Otwartych Mistrzostw 16 PDZ w Wędkarstwie Spławikowym. Impreza ta, zorganizowana po raz drugi, to w prostej linii kontynuacja wcześniejszych zawodów rangi mistrzostwa WP, które przez 10 lat organizowali artylerzyści z Węgorzewa.
- W dniu 01.10.2017 r. w Węgorzewie w Klubie 11 MPA zakończył się XXIII Mityng Brydża Sportowego o Błękitną Wstęgę Wielkich Jezior Mazurskich. Intensywna reklama mityngu a przede wszystkim atrakcyjne nagrody sprawiły, że na starcie Mityngu pojawiła się dawno niespotykana liczba zawodników – 86 pań i panów z kilku województw. Mityng, zaliczony do klasyfikacji Grand Prix Województwa Warmińsko Mazurskiego (8 największych turniejów w 2017 roku) po raz pierwszy był rozgrywany w nowej konwencji organizacyjnej – 4 sesje, których wyniki łączne stały się podstawą do obliczenia klasyfikacji końcowej.
- W dniu 10 listopada 2017 r. WSSK Węgorapa i 11 Mazurski Pułk Artylerii byli organizatorami zawodów sprawnościowo – obronnych dla młodzieży szkół gimnazjalnych i klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych połączonych z konkursem wiedzy w 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Wsparcia finansowego organizatorowi udzieliło Starostwo Powiatowe w Węgorzewie oraz Gmina Węgorzewo. Wsparcia organizacyjnego ZSO w Węgorzewie. Celem zawodów było uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości oraz stworzenie warunków do zdrowej rywalizacji w różnych dyscyplinach dla młodzieży. Na starcie zawodów stanęło siedemnaście 3-osobowych drużyn z powiatów węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego i oleckiego
- Ponadto, WSSK WĘGORAPA było organizatorem lub współorganizatorem:
- cyklicznych turniejów brydżowych (każdy piątek) – każdy turniej gromadził ok. 30 uczestników.
- prowadziło drużynę brydżową w I lidze pod nazwą CWKS Vęgoria.
- zorganizowało 6 podróży wojskowo – historycznych
- Złożyło 17 wniosków o dofinansowanie, z tego pozytywnie zostały rozpatrzone następujące zadania:
- ŁĄCZY NAS POLSKA – ORGANIZACJA I PRZEPROWADZENIE FESTYNU PROOBRONNEGO W RAMACH UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA 11 MAZURSKIEGO PUŁKU ARTYLERII WRAZ Z KONFERENCJĄ POPULARNO-NAUKOWĄ – dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – 1500,00 zł
- FESTIWALOWA AKADEMIA NATURY – dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – 5000,00 zł
- EDUKACYJNIE I SPORTOWO NA KANALE MAZURSKIM – dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – 500,00 zł
- ORGANIZACJA I PRZEPROWADZENIE XXIII KONGRESU BRYDŻA SPORTOWEGO O BŁĘKITNĄ WSTĘGĘ WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH
– dotacja z Powiatu Węgorzewskiego – 1500,00 zł
– dotacja z Gminy Węgorzewo – 500,00 zł
- RODZINNY FESTYN GARNIZONOWY Z REPREZENTACYJNYM ZESPOŁEM ARTYSTYCZNYM WOJSKA POLSKIEGO
– dotacja z Powiatu Węgorzewskiego – 1400,00 zł
– dotacja z Gminy Węgorzewo – 3000,00 zł
- II RODZINNY RAJD ROWEROWY dh. J. BIŁATA połączony w Festynem Kulturalno – Rekreacyjnym – dotacja z Powiatu Węgorzewskiego – 1000,00 zł
- ZAWODY SPRAWNOŚCIOWO-OBRONNE DLA MŁODZIEŻY
– dotacja z Powiatu Węgorzewskiego – 1000,00 zł
– dotacja z Gminy Węgorzewo – 900,00 zł